Profil klijenta:

Trilix d.o.o. (Zagreb)

Potrebe klijenta:

Kao rezultat istraživanja i razvoja u okviru suradnje tvrtke Trilix d.o.o. iz Zagreba i Fakulteta elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek na EU projektu „Istraživanje beacona u svrhu izgradnje mreže kretanja – razvoj platforme za urbanu mobilnost“, razvijena je platforma za urbanu mobilnost. Ukupna vrijednost ovog IRI projekta je 3.526.917,02 kn, a sufinancira ga Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj iznosom od 2.241.146,27 kn, dok razliku u iznosu od 1.285.770,75 kn osiguravaju tvrtka Trilix d.o.o. iz Zagreba i Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek. Projekt je počeo 1. lipnja 2018. godine, a završio 2. rujna 2020. godine.

Osigurano rješenje:

Za potrebe testiranja razvijenog rješenja, tvrtka Gradski prijevoz putnika d.o.o. Osijek (GPP d.o.o. Osijek) dala je na raspolaganje dio svoje prometne infrastrukture nositelju projekta tvrtki Trilix d.o.o i partnerskoj instituciji Fakultetu elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek (FERIT Osijek). Platforma za urbanu mobilnost temelji se na niskoenergetskim uređajima zvanima beaconi koji omogućuju Bluetooth komuniciranje i precizno određivanje relativne udaljenosti korisnika platforme, odnosno praćenje kretanja vozila i putnika, kao i druge neizravne informacije. Na tramvajskim stanicama na ruti Zeleno Polje – Višnjevac postavljeno je pedesetak beacona na tramvajskim stanicama, te desetak beacona u tramvaje koji prometuju na toj ruti. Razvijena mobilna aplikacija kao sastavni dio platforme za urbanu mobilnost njenim korisnicima omogućuje unos podataka o prometnim okolnostima, poput broja putnika na stanici ili proteklog vremena između određenih stanica. Istovremeno, aplikacija automatizirano prikuplja podatke s okolnih beacona, a svi ti podaci koriste se za razvoj modela i postupaka strojnog učenja koji na temelju povijesnih podataka trebaju što točnije predviđati buduće stanje u prometu.
S ciljem prikupljanja dovoljne količine podataka, tijekom mjeseca ožujka, lipnja i srpnja studenti FERIT-a Osijek testirali su platformu za urbanu mobilnost unoseći podatke o trenutnom stanju u prometu. Prikupljene podatke analizirali su istraživači FERIT-a Osijek, a na temelju te analize razvili modele i algoritme temeljene na postupcima strojnog učenja koji imaju za cilj u stvarnom vremenu detektirati gužve na stanici ili segmentu, predvidjeti vrijeme dolaska tramvaja na stanicu i omogućiti ostale informacije korisniku s ciljem smanjenja prometnih gužvi, ali i poboljšanje korisničkog iskustva dodatnim sadržajima za putnike i ostale sudionike u mreži urbane mobilnosti.

Prihvaćam
Više

Pravila o kolačićima

web.tera.hr koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog iskustva -> saznaj više. Nastavkom korištenja web.tera.hr stranica slažete se sa korištenjem kolačića.